publications

In this section BELLSONIC presents it's own, it's members and foreign publications and reports.

Sorry ! In Polish only.
Dźwięk Inteligentny - TORWAR - dla EiS Niebezpieczne hale sportowe
Autor: Bogdan Leszko
Projektowanie wielko-kubaturowych obiektów sportowych wiąże się z dużym ryzykiem spowodowania niewidzialnych zagrożeń dla ich użytkowników, które ujawniają się dopiero po całkowitym wykończeniu wnętrza, a każda próba naprawy oznacza z reguły poważny wysiłek finansowy inwestora.
(Kalejdoskop Budowlany 2001/2002)

niebezpieczne_hale_sportowe.pdf 1165kb
Alarm Głosowy - systemy alarmowe Pozwolić usłyszeć
Autor: Russel Gentner
Tłum: Tadeusz Krzemiński
Czy kiedykolwiek, uczestnicząc w imprezie zorganizowanej na stadionie bądź sali, nie wynieśliście Państwo jedynie uczucia rozczarowania spowodowanego tym, że niczego nie dało się zrozumieć? Odpowiedzialność za jakość dźwięku spoczywa na firmach projektujących i instalujących systemy nagłaśniania zapewniające widzom pełne uczestnictwo w impre-zie bez względu na to, gdzie siedzą. Nawet najdoskonalsze nagłośnienie w zdecydowanej większości przypadków nie zadowoli wszystkich widzów. Dla wielu bowiem poprawne słyszenie jest po prostu niemożliwe.
pozwolic uslyszec.doc 186kb
pozwolic uslyszec.pdf 625kb
Dźwięk Inteligentny - TORWAR - dla EiS System nagłośnieniowy hali Torwar
Autor: Bogdan Leszko
...Zainstalowano klimatyzację i zmieniono akustykę wnętrza. Kiedyś muzycy i publiczność narzekali, że na Torwarze nie sposób nic usłyszeć. Dziś to jest jedna z najlepszych akustycznie hal w stolicy...
(Rzeczpospolita Nr 295/18.12.99)

dzwiek.pdf 605kb
dlaczego_koscioły_kupują_3_razy.pdf Dlaczego kościoły kupują 3 razy - system nagłosnieniowy
"Chcę sprzedać temu kościołowi ostatni system dźwiękowy" - mówią co lepsi kontraktorzy dźwiękowi utrzymując przy tym takie wytłumaczenie: ... to dziwne, ale większość koćciołów tak bardzo boi się kupować system nagłośnieniowy, że robią to 3-4 razy, zanim otrzymają to, co będzie pracowało na tyle dobrze by zaspokoić ich potrzeby !

dlaczego_koscioly_kupuja_3_razy.pdf 4940kb
jak słychać w kościele Jak słychać w Kościele
Współczesne wymagania obiektów sakralnych w zakresie przetwarzania i transmitowania dźwięku są różnorodne i obejmują bardzo szeroki zakres.
Dotyczą aplikacji służących nie tylko do emisji kazań kapłanów, czy odtwarzania nagrań i mowy ale też do przetwarzania dźwięków instrumentów muzycznych grających na żywo. Zamiarem tego artykułu jest zapoznanie czytelnika z aplikacjami dotyczącymi głośników i sposobami ich użytkowania dla uzyskania właściwego odsłuchu mowy i muzyki w obiektach sakralnych.

jak_slychac_w_kosciele.pdf
akustyka_naglosnienie_kosciolow.pdf Akustyka i nagłośnienie kościołów
Częste spotkania z pełnią obrazu akustycznego, jaki oferuje "żywy dźwięk" widowisk estradowych i teatralnych, powodują narastanie w społeczeństwie pewnego rodzaju głodu wrażeń wywoływanym przez media rozrywkowe. Skutkiem tego jest fakt, że coraz więcej kościołów projektowanych jest z myślą o o instalacji i jak najlepszym wykorzystaniu urządzeń audiowizualnych.

akustyka_naglosnienie_kosciolow.pdf
PA System  w Hipermarkecie System rozgłoszeniowy dla supermarketu
Autor: Bogdan Leszko
Inwestorom i zarządzającym obiektami hipermarketami autor artykułu pragnie przybliżyć jeden z najbardziej skomplikowanych i jednocześnie najmniej znanych systemów teletechnicznych, w jaki wyposażone są obiekty wielkopowierzchniowe, a mianowicie: system rozgłoszeniowy (ang. Public Address System - w skrócie PA System)
(Supermarket Polska)
pasystem.pdf 371kb

Stowarzyszenie BELLSONIC
tel./fax (0 58) 763 12 87, e-mail: info@bellsonic.org.pl